MAI:s starka kastargrupp gjorde succé på EM i Birmingham. Och i Karlskrona tog den mer okände Arvid Mägi Theorin ett stort kliv mot en Finnkampsplats i kula.
Personligt rekord med 18,60 i kula för träningskompisen till EM-bronsmedaljören Wictor Petersson.
– Friidrotten stannar ju inte för oss dödliga under EM, vi får ingen semester och måste fortsätta träna, säger Arvid till Bloggen.

– I deras frånvaro från Malmö och framgångar i Birmingham så har min träning egentligen varit bättre än någonsin längdmässigt och persat med de lätta kulorna, säger han.
Det blev mycket friidrott under en vecka.
– Jag satt och följde kvalpassen under mina morgonträningar medan kvällsfinalerna satt jag nervöst i soffan hemma. Vilka insatser från gänget och jävligt kul att se Wictor ta hem Sveriges första EM-medalj utomhus! Stor eloge till honom och tränare Staffan samt resterande träningsgäng!
På Västra Mark i Karlskrona i helgen slog Arvid till med 18,60, personligt rekord, i Karlskronaspelen. Han fick göra landslagsdebut vid NM i Köpenhamn tidigare i år och har jobbat hårt i många år i Malmö att etablera sig på en blågul nivå. Nu kan han definitivt vara där.
– Denna tävling i Karlskrona var utsedd till en observationstävling för oss som ligger på gränsen till Finnkampen och vår chans för visa upp vår form inför potentiella Finnkampsplats.
– Hade en otrolig känsla inför tävlingen och skulle göra allt i min makt för att norpa åt mig den platsen och jag tog den chansen. Nu får vi hoppas på en Finnkampsplats, säger Arvid till Bloggen.
Finnkampen avgörs 29-30 augusti i Helsingfors.
Foto: Jonas Mellbom.










