MAI:s Längdhoppare Thobias Montler är inne i en väldigt intensiv period i sitt liv. Han har kämpat sig tillbaka från en lättare hamstringsskada och ska försvara sin långa SM-svit i Uppsala till helgen.
Samtidigt som han hunnit gifta sig med sin Lisa och ska organisera allt så bra som möjligt kring första barnets födelse som är planerat till den 16 augusti, bara fem dagar efter det att längdfinalen avgörs vid EM i Birmingham.

Montler på VM i Tokyo förra året.
Det är mycket nu, kan man säga.
– Jag gör allt vad jag kan för att finnas till hands för Lisa samtidigt som jag försöker koncentrera mig på tävlingarna. Det är inte lätt men jag hoppas kunna lösa allt, säger Thobbe till Bloggen.
Mästerskapsrutinerade Montler tillhörde de tidigt uttagna i förbundskaptenen Kajsa Bergqvists EM-trupp.
Så dök skadan upp vid Diamond League i Rom i början av juni och började ställa till det idrottsliga. Montler hoppade 7,79, blev sexa och fick ont.
En tuff start på utesäsongen. Hans bästa resultat i år är 8,04 meter, som han hoppade under innesäsongen, då han med kort marginal fick chansen på inne-VM och blev tia i Polen.
– En blödning i ett fäste till hamstringsmuskeln ställde till det i Rom. Det har varit att träna runt skadan ett tag, säger han.
Men i måndags var Montler i Köpenhamn och körde ett träningspass med full ansats igen. Och det kändes bra.
Nu blir det comeback på SM i Uppsala. Kval på fredagen, final på lördagen.
– SM blir kanske lite annorlunda för mig den här gången. Kvalet ska nog gå bra och sedan fyra till sex hopp i finalen. Segerresultatet är inte så viktigt, mest att hoppningen känns bra igen.
Och seger siktar han naturligtvis på.

Montler på inne-SM
Thobias Montler har åtta raka SM-guld utomhus, och en lika lång svit inomhus.
Efter SM har MAI-aren ytterligare tre veckor på sig att slipa formen inför EM i Birmingham.
– Jag har ingen aning om hur mycket de senaste veckorna påverkat min chans i EM. Men jag är inte orolig, säger Thobias Montler.
Han har ett IVM-silver 2022 som främsta mästerskapsmerit. På EM ett silver ute och tre silver inne. Thobias Montler brukar få till det på den internationella scenen.

Bröllop i Landskrona rådhus.
Sedan Thobias Montler och Lisa Lilja flyttade tillbaka till Skåne för två år sedan har det hänt mycket i livet utanför idrotten. Förra året flyttade paret till ett hus i Hofterup där Thobias förekommer flitigt på sociala medier i sitt trädgårdsarbete. Lisa har även avslutat sin aktiva satsning som landslagssprinter och mästerskapsdeltagare för att satsa på en civil karriär. Hon var klar med friidrotten.
Den senaste tiden har Thobias och Lisa dessutom publicerat flera bilder i förberedelserna kring första barnets födelse, bland annat med babyshower för en vecka sedan.
I helgen kom även bröllopsbilden på Thobias och Lisa från Landskrona rådhus.

Montlerlivet hemma i Hofterup
Allt går enligt plan – men man kan även fråga sig hur Thobbe klarar att reda ut allt som dyker upp i ett intensivt skede i sitt liv. Tävlingsfriidrotten har länge varit högst prioriterad, nu har det blivit en annan konkurrens i familjelivet.
Fast Thobbe vill inte dramatisera på något vis. Han mästerskapserfarenhet är stor.
– Allting flyter på. ”Han” är planerad till den 16 augusti. Förhoppningsvis ska jag ha hunnit tävla på EM. Det är en ekvation att lösa men jag hoppas allt går bra. Jag vet ju inte hur vi kommer att reagera. Men det tar ju inte lång tid att flyga från Birmingham om vi skulle tycka att det är det bästa, säger Thobias.

Herr och fru Montler
Foto: Deca Text&Bild samt privat.
Fakta: 30 MAI-are i Uppsala
2025 tog MAI tio medaljer på senior-SM. 17 aktiva kom till start. Två dubblerade. Julia Henriksson och Wictor Petersson. Som det ser ut dagarna före SM kommer 30 aktiva till start 2026 fredag-söndag i Uppsala.
Julia Henriksson, 100 m, 200 m
Ellinor Wennolf, 100 m, 200 m
Josephine Thoor Dunder, 400 m
Maria Freij, 800 m
Emilia Mandl, 800 m
Maja Maunsbach, 110 m häck
Ebba Elm, 400 m häck
Maya Lilja, längd
Fanny Roos, kula
Sarah Berkani, diskus
Mathilda Eriksson, diskus
Alice Hultberg, diskus
Ivano Bevanda, 100 m, 200 m
Isak Holgersson, 100 m, 200 m
Noah Karlberg 100 m, 200 m
Erik Erlandsson, 200 m
Hugo Kjellander, 200 m, 400 m
Nino Kusljic, 200 m
Jeroen Persson, 200 m, 400 m
Nick Ekelund-Arenander, 400 m
Theo Hellberg, 800 m
Oscar Lindskogen, 5000 m, 10000 m
Sander Petri Bere, 3000 hinder
Edvin Assarsson, 110 m häck
James Gaudiello, 110 m häck
Max Hrelja, 110 m häck
Adam Ercegovic, höjd
Thobias Montler, längd
Arvid Mägi Theorin, kula
Wictor Petersson, kula, diskus










