Det blev silver I längd på IJSM i Växjö för Maya Lilja. Hon prickade sex meter jämnt i sista hoppet men åt Mölndals Ella Elvelin Malm fanns inget att göra den här dagen. Hon hoppade 6,16 två gånger.
– Hade velat mer denna helg men ett JSM-silver är alltid ett JSM-silver så det får man vara nöjd med, säger Maya till Bloggen.

– Känner att hopptekniken är inte riktigt där den var förra helgen men efter en vecka av förkylning så är jag glad att kunna ställa upp och hoppa 6,00 i ett hopp jag egentligen inte är nöjd med. Så jag tar med mig ett silver och bygger vidare till utomhussäsongen.
Tränare Alex Tursell är inne på samma linje.
– Det var okej men vi hoppades på lite mer. Lite ojämn i ansatsen, några tramp och några hopp innan plankan. Men ändå ett bra tecken för framtiden då hon kan göra hopp som är 5,92 och 6,00 utan att vi är så nöjda med de hoppen, säger Alex till Bloggen.

Binta Jammeh sexa i finalen på 5,55.
William Trulsson är tillbaka på tävlingsbanan. I Växjö blev det comeback på IJSM. Senaste starten var på försöken på 200 meter vid JEM i Tammerfors den 8 augusti förra året. Det var då skadeproblemen började.
William vann avstannande sitt heat på 48,58.

Jeroen Persson vann det andra heatet på 49,32 och slog träningskompisen Alvin Reinebo (Örebro) med fem hundradelar. Alvin bor i Malmö, studerar i Lund och tränar med David Vendels gäng.
Spännande 400-final väntar på söndagen.
Jeroens lillbror Bram tog brons på 60 meter i 19-klassen i IFK Lund-tröja.

Hugo Kjellander vann sitt heat på 49,88 på 400 meter. Spännande final väntar även där.
– Väldigt fina race. Lätta försök på William, Hugo, Jeroen och Alvin, säger tränare David Vendel till Bloggen.
Noah Karlberg vann sitt försöksheat på 60 meter i M22, men missade tyvärr starten helt i finalen tyvärr.
X X X
Det har funnits en del MAI-are som jagat IVM-plats in i det sista. Thobias Montler hoppade 7,93 i sitt sista försök att kvala i torsdags.
Julia Henriksson gjorde ett försök på 60 meter i Berlin på fredagskvällen. Hon noterade 7,45 som sexa i sitt heat. Innesäsongen är slut.
Fanny Roos blev femma i kula på 18,58. Hon är tidigare nominerad till IVM-start i Polen senare i mars. Liksom träningskompisen Wictor Petersson. Just nu två av sju IVM-deltagare från MAI.
Foto: Thomas Leandersson










